Rezervace
online

Na opačné straně hranice od Náchoda se nachází malebné městečko Kudowa Zdrój (česky Lázně Chudoba). Toto příhraniční lázeňské centrum s minerálními prameny leží na úpatí Gór Stolowých a tvoří něco jako „polské Karlovy Vary“. Podstatou léčby ve zdejších lázních je využití místních minerálních vod, které slouží pitným kúrám a koupelím. Jedná se o 9 pramenů minerálních vod s obsahem železa, vápníku, sodíku a dalších látek. Lázně se zaměřují především na léčbu kardiologických onemocnění a onemocnění oběhového aparátu.
Srdcem městečka Kudowy je Lázeňský par (Park Zdrojowy), který se nachází přímo na úpatí Góry Parkowej. Park byl založen v 17. století jako park anglického typu v nadmořské výšce 390 - 400 m n. m. a může se pochlubit krásným umístěním a nádherným rostlinným světem.

Velmi významnou památku představuje kostnice Czermna (Kaplica Czaszek), jejíž interiér kaple je vyložen 3 tisíci lebek a kostí. Jedná se o jedinou památku tohoto druhu v Polsku a jednu ze tří v Evropě. Je to vlastně velký společný hrob obětí Slezských válek z let 1740–1742 a 1744–1745 a obětí epidemií z 18. století. Dalších 20–30 tisíc lidských ostatků je uloženo pod podlahou. Kapli postavil v r. 1776 kněz Václav Tomášek. Stavba budovy, sbírání lidských ostatků, jejich dezinfekce a impregnace mu trvaly osm let. Kostnice je jedinečným obrazem pomíjivosti a křehkosti člověka; společně zde leží ostatky pradávných rodin, přátel i nepřátel. Jednou za rok, o půlnoci ze 14. na 15. srpna, se v czermenské kostnici slouží mše za ty, jejichž ostatky zde nalezly poslední spočinutí, a také za všechny, kdo zemřeli v důsledku nemoci nebo nešťastné náhody.

www.kudowa.pl


V centru města poblíž lázeňské kolonády je možné navštívit Aquapark. Vodní svět nabízí využití pro široké spektrum návštěvníků: vířivka, sauna, plavecký bazén, rekreační bazén, brouzdaliště pro děti, tobogán. 

www.basen.kudowa.pl

Nejen po náročném dni ve městě či skalách přijde k chuti dobré jídlo. Vynikajícím tipem na občerstvení jsou místní LOVIŠTĚ PSTRUHŮ (Łowisko Pstrąga). Ve městě Kudowa jich naleznete hned několik a můžete si být jisti, že kromě vynikajícího jídla zde zažijete i spoustu zábavy. Ulovit pstruha si může každý, i kdo není v rybolovu příliš kovaný. Prut i návnadu obdržíte na místě a na připravené rybě si můžete pochutnat přímo u sádky, nebo si ji nechat zabalit domů. Loviště jsou v provozu od jara do podzimu.
Více zde... Sudeckie chaty - Loviště pstruhů

Pro vyznavače adrenalinu je v Kudowě připraveno lanové centrum, které se nachází v parku vedle lázeňské kolonády. Ve výšce od 6 do 12 metrů jsou zde zavěšeny plošiny s lanovými mosty a přejezdy na laně s délkou až 50m. Délka celého lanového komplexu tvoří 400 m.
Vice zde..... Lanový park

Oblíbeným cílem českých turistů jsou POLSKÉ TRHY, které se nachází u hlavní silnice ještě před samotným městem Kudowa Zdrój. Můžete zde sehnat zboží všeho druhu, od textilu přes bytové doplňky z proutí, záclony, nádobí až po živé květiny. Dámy zde hojně nakupují společenské šaty, kostýmky či kabáty. Nejen pánové jistě ocení nabídku rybích produktů včetně uzených makrel a typické masné či sýrové výrobky. Za podstatně nižší ceny jsou zde k sehnání okurky na zavaření, borůvky či jahody. Mnoho žen zde nakupuje i takové zboží, jako jsou másla, tuky, džemy i brusinková šťáva. Trhy jsou v provozu celý týden kromě neděle. Je třeba počítat s tím, že v pondělí nejsou ještě zcela všechny stánky otevřeny a naopak sobota jakožto nejfrekventovanější den bývá velmi rušná. Obzvlášť velká návštěvnost je potom v období dušiček a Vánoc. Je možné platit v českých korunách nebo ve zlotých (směnárny se nacházejí hned u hranic s Polskem).

STOLOVÉ HORY patří mezi panoramaticky a krajinářsky nejatraktivnější hory Sudet a jsou zároveň jedinými tabulovými horami v celém Polsku. Nejvyšší vrchol NP a zároveň nejvyšší pískovcový vrchol Polska tvoří Velká Hejšovina (919 m n.m.). Jedná se o mohutnou plošinu s krásným skalním městem, ohraničenou téměř ze všech stran 60 m vysokými pískovcovými stěnami. Z vyhlídek na okrajových plošinách se nabízejí úchvatné pohledy na okolní české i polské hory a Broumovskou kotlinu. Množství pískovcových skal různých tvarů, hluboké pukliny, průrvy, labyrinty a tunely rozhodně stojí za návštěvu.
Více zde..... Hory Stolové

Malé skalní město BLEDNÉ SKÁLY leží přímo na polsko-české hranici ve výšce 852 m n.m. Je vytvořené v horních kvádrových pískovcích západní části stolové plošiny Boru. Na ploše 21 ha se rozprostírá labyrint rozsedlin o hloubce 6 až 11 metrů a kolem těch nejzajímavějších skalních útvarů prochází turistická trasa. Prohlídka cca 60 min., parkoviště u vstupu.
Více zde....... Bledné Skály

JAPONSKÁ ZAHRADA v městečku JARKOW byla vytvořena díky úsilí jejího majitele - pana Edwarda Majchera. Ten zahradu budoval v letech 1980 – 2003. Zahrada je jedna ze dvou svého druhu, které je možné v Polsku navštívit. Druhá se nachází ve městě Wroclaw.
Více zde.... Japonská zahrada

Více informací na Kudowa-zdroj naleznete na www.kladskepomezi.cz